اخبار
سرگرمی های ارزان قیمت جای کتاب را گرفته اند

سرگرمی های ارزان قیمت جای کتاب را گرفته اند

پرویز پورحسینی بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر با حضور در برنامه تلویزیونی کتاب باز درباره مطالعه تاریخ بیهقی گفت: به خواندن تاریخ بیهقی علاقه زیادی دارم و بارها شروع به خواندن آن کرده ام اما هربار متنی و کاری دستم رسیده است که مجبور به کنار گذاشتن آن شده ام. گاهی می شود سر صحنه کتاب برد و در پشت صحنه مطالعه کرد اما تمرکز کافی برای مطالعه وجود ندارد.

وی ادامه داد: خواندن تاریخ بیهقی از آن جهت که باید به ادبیات فارسی تسلط کامل داشت و با ادبیات عرب هم آشنا بود سخت است. باید در زمینه ادبیات و مطالعات سرمایه ای داشته باشی تا بتوانی سراغ تاریخ بیهقی بروی.

این پیشکسوت تئاتر از آغاز علاقه خود به کتاب گفت: در کودکی ناچار به کار کردن بودم و شغل من کار در یک صحافی بود. در صحافی کتاب ها و مجلات زیادی از زیر دستم می گذشت و در مواقع استراحت بسیاری از آنها را مطالعه می کردم و گاهی آنقدر محو خواندن می شدم که به من ایراد می گرفتند. اکثر کتاب ها تاریخی بود و گاها کتاب های نادر و کمیاب. و از همین جا بود که من به کتاب علاقمند شدم.

وی افزود: در خانه وقتی همه می خوابیدند چراغ نفتی را بالای سرم می گذاشتم و انار دانه شده با گلپر می خوردم و کتاب می خواندم و لذت اینگونه کتاب خواندن آن هم در آن سکوت عمیق هنوز برایم شیرین است و اینگونه بود که من به ادبیات علاقمند شدم.

پورحسینی با شاره به تاثیر مطالعه بر اندیشه خود بیان کرد: داستان های ویکترو هوگو را می خواندم و با خودم فکر می کردم چطور یک نفر ویکتورهوگو می شود و از خود کاری برجای می گذارد که تا این حد بر من و دیگران اثرگذار است و ناخودآگاه به این نتیجه رسیدم که باید در این دنیا اثری از خودم باقی بگذارم.

این بازیگر ضمن مقایسه زمان گذشته و حال در خصوص کتاب و کتاب خوانی گفت: در کودکی ما سرگرمی های کمتری نسبت به امروز داشتیم و به همین دلیل کتاب خوانی بیشتر بود و آدم ها فرصت زیادی برای کتاب خواندن داشتند اما در حال حاضر آنقدر سرگرمی های متنوع وجود دارد و آنقدر آدم ها گرفتار شده اند و آنقدر کار می کنند که زمان و حال کتاب خواندن ندارند.

پور حسینی در پایان گفت: سرگرمی های ارزان قیمتی جایگزین کتاب خوانی شده که انسان را با خود می برد؛ اما کتاب خواندن به انسان عمق می بخشد. انسانی که جامع است و وقتی در چشم هایش نگاه می کنی شعور و فهم و درایت را در آن می بینی و این است که انسان را زیبا می کند نه آرایش زیبا و بینی عمل شده. جذابیت آدم ها به چیزی است که از درون شان تراوش می کند.
منبع: مهر نیوز فرهنگی