اخبار
سنگ کیسه صفرا سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی می شود

سنگ کیسه صفرا سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی می شود

به نقل از پایگاه اینترنتی هلث نیوز لاین، بی تردید افزایش سن، سیگار کشیدن و اضافه وزن عواملی هستند که خطر بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهند، اما اکنون یک مطالعه گسترده از عوامل بیماری زای دیگری خبر می دهد که می توانند سبب افزایش احتمال ابتلا به این بیماری ها شوند.محققان سنگ صفراوی را از جمله این عوامل اعلام کرده اند. کیسه صفرا عضوی زیر کبد است که مواد زرداب را در خود ذخیره می کند

(مایع هاضمه که کبد می سازد) و سنگ کیسه صفرا با ته نشین شدن مواد سخت در این عضو به وجود می آید. تشکیل سنگ در کیسه صفرا به دلیل غلیظ شدن بیش از حد مایع صفراوی داخل کیسه صفرا است که باعث می شود هسته ی اولیه سنگ به علت رسوب کلسترول و تشکیل شن ریزه تولید شود.

نتایج مطالعه محققان در دانشگاه تولان لوئیزیانا نشان می دهد که افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا در معرض ابتلا به بیماری قلبی کرونری هستند.سوابق و موارد ابتلا به سنگ کیسه صفرا با افزایش 23 درصدی احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب ارتباط داده شده است؛ امری که می تواند ناشی از اشتراک بسیاری از عوامل خطر میان ابتلا به سنگ کیسه صفرا و بیماری عروق کرونری همچون دیابت، کلسترول بالا و چاقی باشد.

اما محققان دریافتند این ارتباط در افرادی که به چاقی، دیابت یا کلسترول و فشار خون بالا مبتلا نبودند، قوی تر نیز بود. همچنین خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب بین زنان و مردان مشابه بود.

'لو چی' استاد دانشگاه تولان در لوئیزیانای آمریکا گفت: نتایج این مطالعه نشان می دهد بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا باید تحت نظارت دقیق باشند و عوامل منجر به بیماری قلبی و سنگ کیسه صفرا به دقت بررسی شوند، پیشگیری از سنگ کیسه صفرا برای سلامت قلب مفید است.

به عقیده محققان، میکروبیوتای Microbiota روده - اجتماعی پیچیده متشکل از دهها تریلیون میکروارگانیسم که به طور طبیعی در دستگاه گوارش انسان زندگی می کنند- با بیماری قلبی عروقی ارتباط دارد و بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا، در میکروبیوتای روده خود فراوانی و سوخت و ساز غیر طبیعی دارند.

محققان وضعیت شرکت کنندگان هفت مطالعه را که در مجموع شامل 842 هزار و 553 نفر و 51 هزار و 123 بیمار قلبی کرونری بودند، بررسی کردند و دریافتند که احتمال ابتلا به بیماری قلبی در افراد دارای سابقه ابتلا به سنگ کیسه صفرا، 23 درصد بیش از سایرین بود. این مطالعه 18 اوت آنلاین در نشریه مجله Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology منتشر شد.
منبع: پزشکی ایرنا