اخبار
ممنوعیت عرضه دو کتاب ایرانی در نمایشگاه پکن

ممنوعیت عرضه دو کتاب ایرانی در نمایشگاه پکن

همزمان با نخستین روز از برگزاری نمایشگاه کتاب پکن، مقامات برگزارکننده این نمایشگاه از عرضه دو کتاب ایرانی در این نمایشگاه ممانعت به عمل آوردند.

افشین شحنه‌تبار مدیر انتشارات شمع و مه در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: ترجمه انگلیسی دو کتاب «دموکراسی یا دموقراضه» نوشته سید مهدی شجاعی و «من قاتل پسرتان هستم» نوشته احمد دهقان به دلیل آنچه که رویکرد ضد جنگ و دوری از ارائه آثار خشن در این نمایشگاه عنوان شده، از سوی برگزار کنندگان نمایشگاه پکن در غرفه ایران ممنوع شده است که البته برای من هم بسیار عجیب بود.

وی تصریح کرد: به نظر من عنوان این دو کتاب برای چینی‌ها شائبه برانگیز بوده است وگرنه متن این دو اثر چنین موضوعاتی را به ذهن متبادر نمی‌کند.

شحنه‌تبار افزود: این دو کتاب با عناوین ترجمه شده «DEMOCRACY OR DEMOCRAZY» و «A VITAL KILLING» در این نمایشگاه عرضه شده بود.

بیست و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن از ۲۸-۲۴ اگوست ۲۰۱۶ (۷-۳ شهریو۱۳۹۵) در فضایی به مساحت۷۸۶۰۰ متر مربع با رسالت «معرفی بهترین کتاب‌ها از سراسر دنیا به چین و آثار برجسته چینی به  دنیا» برگزار می‌شود.  

 طبق اعلان رسمی نمایشگاه در این دوره ۲۴۰۰ ناشر از ۸۶ کشور در مرکز بین المللی نمایشگاهی چین شرکت می کنند.

 بر اساس تفاهم نامه میان دو نمایشگاه کتاب تهران و پکن، موسسه نمایشگاههای فرهنگی ایران در غرفه ای به مساحت ۱۸ متر مربع به صورت تبادلی حضور پیدا می کند.  
منبع: مهر نیوز فرهنگی