اخبار
«رویای نیمه شب» پتانسیل فروش ۲۰۰ هزار نسخه‌ را هم دارد

«رویای نیمه شب» پتانسیل فروش ۲۰۰ هزار نسخه‌ را هم دارد

به گزارش خبرنگار مهر، احمد ذوعلم درباره آخرین وضعیت برگزاری مسابقه کتاب و زندگی اظهار کرد: تا الان حدود ۱۰۰ هزار نسخه از کتاب منتشر و توزیع شده است. البته فصل بعد از نمایشگاه تا ابتدای پاییز ، زمستان کتاب در ایران است و فصل خواب آن. امسال گرمای هوا  و مسائل اقتصادی هم مزید بر علت شد که کتابفروشی‌ها اوضاع خوبی نداشته باشند و ما نیز. از سوی دیگر هنوز کمی زود است که بخواهیم درباره اثرات تیزری که برای کتاب ساختیم صحبت کنیم منتهی به نسبت میانگین فروش کتاب حتما اوضاع با این تیزر بهتر بوده است.

وی افزود: ارتباط و بازخوردی که من از کتابفروشان دریافت کردم نشان از این داده که فروش کتاب بهتر شده اما هنوز آن انفجاری را که مد نظر داشته‌ایم رخ نداده است به نظرم باید صبر کرد تا این تیزر بهتر دیده شود.

ذوعلم ادامه داد: ما پخش خوبی برای کتاب داشتیم اما هنوز به نظرم مشکل پخش از مشکلات جدی ماست. من این مساله را در بازخوردهای مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی به خوبی حس کرده‌ام. ما در این دوره از مسابقه به عنوان مثال دیدیم که واکنش‌ها به کتاب در اینستاگرام بیشتر از سایر شبکه‌هاست. من در این شبکه با دوستانی برخورد کرده‌ام در استان‌های دور افتاده که کتاب را می‌خواستند و در دسترس شان نبود و در نهایت ناچار از خرید اینترنتی کتاب شده‌اند که هزینه پست را نیز به هزینه خرید کتاب آنها می‌افزاید. این به نظرم مشکل اصلی بحث کتاب در ایران یعنی بحث توزیع را دوباره یادآوری می‌کند.

مسئول دبیرخانه مسابقه کتاب و زندگی ادامه داد: عمده فروش ما در این دوره از مسابقه فروشگاهی است و فروش اینترنتی و پیامکی چندان مورد استقبال قرار نگرفته است. از سوی دیگر من الان آماری ندارم که چند کتابفروشی در کشور کار را پخش می‌کنند اما سه شرکت بزرگ پخش کتاب را در دست توزیع دارند. اگر موسسات دیگری هم مایل باشند از نظر ما ایرادی ندارد ولی در کل این دوره از مسابقه وضعیت نابهنجار پخش کتاب در کشور و خلاء های موجود در آن را به خوبی برای ما نمایان کرد. ما در این دوره البته سعی کردیم از نظر مالی درگیر کتاب نباشیم و خود ناشر کار پخش را پیش می برد. در واقع دبیرخانه بیشتر روی تبلیغ متمرکز شده است و خواستیم کتاب با تبلیغ راه توزیعش را باز کند.

وی در همین زمنیه افزود : ما در کشور حدود دو هزار کتابفروشی داریم. اگر همه آنها کتاب را داشتند تصور کنید چه اتفاق و انقلابی رخ می‌داد. به نظر من با این حرکت ممکن بود کتاب در حدود ۲۰۰ هزار نسخه هم در کشور به فروش برسد. اما وقتی سیستم توزیع اجازه رساندن کتاب به همه بخش‌های کشور را نمی‌دهد. این مشکلات نیز کماکان باقی می‌ماند.