اخبار
اردوهای فرهنگی « هفت شهر فیروزه‌ای» در تهران برگزار می‌شود

اردوهای فرهنگی « هفت شهر فیروزه‌ای» در تهران برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، با توجه به ظرفیت تابستان و تعطیلی مدارس و اوقات فراغت دانش آموزان و فرصت باهم بودن بیشتر خانواده‌ها، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، اردوهای تفریحی-آموزشی را با حضور شهروندان تهرانی با عنوان «هفت شهر فیروزه‌ای» ‌ از یکم تا ۲۵ شهریور ماه برگزار می‌کند.

حجت الاسلام حسن ناصری‌پور، معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، با اعلام این خبر، گفت: اردوهای فرهنگی، اردویی است «مهارتی، معنوی، کاربردی» که حول محور سبک زندگی ایرانی اسلامی تعریف می‌شود. واقعیت این است که سبک زندگی ایرانی اسلامی مختص یک زمان، دوره یا سال خاصی نیست و لازم است در تمامی اعمال و رفتار ما جریان داشته باشد. این سبک زندگی در عملکردهای تک تک ما بروز و ظهور می‌یابد. آنچه مهم است عملیاتی کردن مفاهیم اسلامی با توجه به فرهنگ ایرانی در زندگی است. به یقین اردو یکی از واسطه‌های موثری است که فرصت زندگی مستقل را فراهم می‌کند. زندگی مستقلی که می‌تواند آن قدر خوب باشد که خاطره به یاد ماندنی سال‌ها بعد در زندگی نمود پیدا کند. آن گونه که بارها نوجوانان دیروز و بزرگ‌ترهای امروز از خاطراتشان گفته‌اند.

وی افزود: با اجرای طرح «هفت شهر فیروزه‌ای» گامی در جهت گسترش تعالی فرهنگ اسلامی و گسترش سبک زندگی اسلامی-ایرانی بر داشته می‌شود  و خانواده‌ها می‌توانند در کنار هم به علاوه بر تفریح، نکات فرهنگی، اجتماعی را آموزش ببینند.   

معاون فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به اهداف اجرای این طرح گفت: آشنایی مخاطبان با مهارت‌های زندگی با بهره‌گیری از آداب و احکام اسلامی، تلاش برای ارتقای رشد و تربیت اخلاقی، استفاده بهینه از اوقات فراغت، ایجاد نشاط و شادی اجتماعی و ارتقای روابط اجتماعی و زمینه‌سازی تجربی در زندگی شهری از جمله اهدافی است که با اجرای این طرح در نظر داریم.

ناصری‌پور با بیان اینکه مدیریت‌های فرهنگی هنری مناطق ۱،  ۴،  ۱۱،  ۱۵،  ۲۰،  ۲۲ و فرهنگسرای رضوان از مجریان برگزاری برنامه اردوها هستند، ادامه داد: در روزهای زوج از ساعت ۱۶ تا ۲۱ در فرهنگسرای امام خمینی(ره)، فرهنگسرای اشراق، فرهنگسرای رازی، فرهنگسرای خاوران، جمعه‌ها در پارک چیتگر و در روزهای پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا۱۶ در فرهنگسرای رضوان، اردوهای تفریحی-آموزشی اجرا می‌شود. مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۲۰ دو مسیر گردشگری برای زیارت در نظر گرفته‌ است که با گذر از آتشکده ری، چشمه‌علی، برج طغرل، به زیارت از حرم عبدالعظیم حسنی(ع) منتهی می‌شود. سایر مناطق نیز می‌توانند با هماهنگی مناطق مجری از ظرفیت‌های موجود بهره ببرند و علاقه‌مندان برای شرکت در این اردوها می‌توانند به مناطق فرهنگی هنری محل سکونت خود مراجعه کنند.

وی با بیان رایگان بودن این اردوهای تفریحی-آموزشی به راه‌اندازی «رادیو اتوبوس» اشاره کرد و توضیح داد: مربیانی که مسلط به مباحث سبک زندگی، آموزش‌های اجتماعی و فرهنگی هستند نیز در اتوبوس‌های گردشگری حضور خواهند داشت و علاوه بر توضیح درباره مکانی که از آن بازدید خواهد شد، مسائل آموزشی متناسب را مطرح می‌کنند. علاوه بر آن صدور گواهینامه گردشگری با عنوان گواهی شرکت در اردوی تفریحی-آموزشی برای مخاطبان از سوی مرکز آموزش سازمان نیز برای شرکت کنندگان صادر خواهد شد.

اجرای بازی‌های سنتی (وسطی، الک و دلک، طناب کشی، هفت سنگ و...)،   برنامه‌های ورزشی،   بازی‌های رایانه‌ای، کارگاه‌های مشاوره و آموزشی، مسابقات فرهنگی، جلسات قرآنی، نشست‌های فرهنگی، نمایش فیلم و تئاتر از جمله برنامه‌هایی است که در این اردوها اجرا می‌شود. همچنین زیارت آستان مقدس حرم حضرت عبدالعظیم حسنی «علیه السلام» و حرم مطهر حضرت امام خمینی رضوان الله از دیگر برنامه‌های طرح «هفت شهر فیروزه‌ای» است.